Urodzinowa wygrana Justyny Kowalczyk

2583_1390146681Pełne trybuny na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie wiwatowały w niedzielę dziękując Justynie Kowalczyk za zwycięstwo na dystansie 10 km klasykiem. Nie zabrakło również ogromnych tortów dla polskiej biegaczki, która podczas zawodów Pucharu Świata świętowała swoje 31. urodziny.

Oczywiście nie mogło się też obyć bez chóralnego „Sto lat!” dla Justyny od ponad 5 tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach na Polanie Jakuszyckiej. I to nie tylko po finiszu i podczas dekoracji, ale już w trakcie biegu, który polska „Królowa Nart” wygrała z ogromną przewagą nad rywalkami. Druga na mecie Julia Czekaliewa z Rosji straciła do Kowalczyk aż 40 sekund. Trzecie miejsce zajęła inna Rosjanka –Julia Iwanowa.

Chciałabym bardzo podziękować wszystkim za życzenia. To był bardzo trudny bieg. Zamierzałam pobiec technicznie, ale śnieg był niezwykle ciężki, a warunki przypominały te z Alpe Cermis. Od początku do końca wyścigu miałam wszystko pod kontrolą. Najważniejszą rzeczą podczas igrzysk w Soczi będzie zwycięstwo w klasyku. Mam nadzieję, że olimpiada będzie dla mnie udana – powiedziała po zakończeniu wyczerpującego wyścigu Kowalczyk, która dostała dwa urodzinowe torty – jeden od organizatorów, a drugi (z jej podobizną) od dziennikarzy.

Przyzwoicie na trudnej, miękkiej trasie o długości niemal 11 kilometrów (cztery pętle po 2,7 km) spisały się również Paulina Maciuszek (19 miejsce), Kornelia Kubińska (25) i Ewelina Marcisz (30), które zdobyły cenne punkty do klasyfikacji generalnej. W sumie w niedzielnym biegu wystartowało 12 Polek. Nie było wśród nich Sylwii Jaśkowiec (zajęła 4 miejsce w sobotnim sprincie), którą rano trenerzy wycofali ze startu.

W biegu nie brały udziału Norweżki i Szwedki, które miały w ten weekend mistrzostwa swoich krajów.

Wyniki biegu kobiet na 10 km techniką klasyczną:

1. Justyna Kowalczyk (POL) 34:34.2
2. Julia Czekaliewa (RUS) + 41.8
3. Julia Iwanowa (RUS) + 1:15.2
Rosjanie w formie

O trudnych warunkach na trasie mówili również mężczyźni, którzy w niedzielny poranek pobiegli dystans 15 km, a tak naprawdę 13,5 km (pięć pętli po 2,7 km). Mokry, miękki śnieg najmniej przeszkadzał Rosjaninowi Maksimowi Wylegżaninowi, który wyprzedził swojego rodaka Jewgienija Biełowa. Trzecie miejsce zajął pochodzący z Kazachstanu Aleksiej Połtoranin. – Chciałem dziś wygrać, ale jestem bardzo zadowolony z trzeciego miejsca. Końcówka biegu była bardzo szybka i ostatecznie Maksim oraz Jewgienij okazali się szybsi – powiedział na mecie Połtoranin.

Spośród Polaków punktował tylko Maciej Kreczmer, który wbiegł na metę na Polanie Jakuszyckiej na 28 miejscu. Na 32 pozycji sklasyfikowany został Maciej Staręga, a na 38 Paweł Klisz. Reszta Polaków na dalszych miejscach.