- Oferty specjalne
- Last Minute
- Ostatnio dodane obiekty
1. INFORMACJA TURYSTYCZNA - Informacja Turystyczna znajduje się przy ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740). To tu otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na temat atrakcji w Szklarskiej Porębie i okolicy, a także nabędziesz Księgę Skarbów - zestaw potrzebny by zostać zdobywcą Szklarskiej Poręby. Tu też możesz odpocząć przy źródełku przed podróżą i odwzorować pierwszy hologram.
3. SKAŁKI KARCZMARZ - główna arteria Szklarskiej Poręby - ul. Jedności Narodowej, zawęża się między skałkami, które stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od stojącej tu w dawnych czasach popularnej karczmy, słynącej ze smakowitego jadła.
7. ZŁOTY WIDOK - malowniczy, wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze.
Złoty Widok więcej informacji
9. CHYBOTEK od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać.
Chybotek więcej informacji
11. „Lipa sądowa” Stara Wieś Szklarska - najstarsza część Szklarskiej Poręby, powstała w początkach XIV w., w swych początkach związana z walońskimi poszukiwaczami kamieni i minerałów szlachetnych oraz z hutnictwem szkła Z czasem założono tutaj wieś, z karczmą i lipą sądową - miejscem, gdzie wójt stanowił lokalne prawo.
15. WODOSPAD SZKLARKI malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki. Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko "Kochanówka". Obowiązuje opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wodospad Szklarki więcej informacji
16. STARA CHATA WALOŃSKA - wybudowana jest w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki. Swego czasu znajdowała się tu siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego Mistrza Juliusza Naumowicza. W pobliżu znajduje się Żelazny Tygiel Waloński, skansen odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, który pozwala przenieść się w czasy walońskich poszukiwaczy złota.
Chata Walońska więcej informacji
17. LEŚNA HUTA - obecnie jest jedyną hutą szkła w Szklarskiej Porębie, w której doświadczeni szklarze kontynuują średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego. ul. Kołłątaja 2, tel. 75 717 23 03.
18. MUZEUM MINERALOGICZNE - W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie "LAS KARBOŃSKI". Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Ul. Kilińskiego 20, tel. 693 970 880
23. SZRENICA - górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica (www.sudetylift.com.pl). Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie "Szrenica". Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne, takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m
26. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. "Złota Jama" ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko "Kamieńczyk" i Szałas "Sielanka".
27. KARKONOSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Ekologia, biologia, działalność człowieka, fauna i flora oraz klimat Karkonoszy zaprezentowane w interaktywny sposób. ul. Okrzei 28, tel. 75 717 21 24.
28. CZARNY KAMIEŃ - Apartamenty Czarny Kamień Resort & Spa przy ul. Wojska Polskiego 11.
W lobby obiektu znajduje się studnia o głębokości 18m, która powstała przed kilkuset laty.
30. KRUCZE SKAŁY- okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m.(doskonały punkt widokowy).
34. ZAKRĘT ŚMIERCI - najsłynniejszy zakręt w Polsce - znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa -Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum Miasta. Zakręt jest bardzo niebezpieczny - ma pełne 180 stopni. Na poboczu szosy stoi luneta, z której podziwiać można panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej
34. NORWESKA DOLINA - pod koniec XIX wieku, za sprawą dwóch pisarzy, braci Gerharta i Carla Hauptmannów, do Szklarskiej Poręby zaczęli ściągać inni ludzie kultury. Ludzie środowisk twórczych, zmęczeni wielkomiejskim gwarem, szukali spokoju, a także natchnienia na łonie natury. Tak narodziła się "Dolina siedmiu domów", nadana na cześć siedmiu najciekawszych domów stworzonych przez wybitne postacie z tamtych czasów. Nawiązując do tej historii każda z 7 willi Norweskiej Doliny ma swój indywidualny charakter, a ich otoczenie zostało ozdobione oryginalnymi elementami, typowymi dla tradycji tego regionu. Oprócz charakterystycznych nazw: HEDDAL, HEGGE, OYE, URNES, TORPO, KVERNES, wyjątkowość willi podkreślają zaprojektowane w stylu tradycyjnej architektury norweskiej wnętrza budynków (ul. Kopernika 9).