- Oferty specjalne
Szklarska Poręba stanowi bazę wyjść w Karkonosze i Góry Izerskie, jednakże komu zdrowie, bądź pogoda nie pozwolą na dłuższą górską wycieczkę, ten znajdzie dla siebie na łagodnych i nie męczących szlakach miejscowości wiele osobistych doznań i pełna satysfakcję. Szczególnego uroku dodają tym spacerom nieoczekiwane krajobrazy górskie, zmieniające się w zależności od pory roku, dnia czy oświetlenia.
Trasa 1 – Do Wodospadu Kamieńczyka przez Marysin
Początkowo znaki czerwone, potem czarne.
Czas przejścia około 2 godzin (bez odpoczynków). Różnica wysokości 202 m.
Na trasie ciekawe formy skalne (Krzywe Baszty, Krucze Skały) oraz największy wodospad Sudetów – Wodospad Kamieńczyka oraz dzielnica Marysin z dolną stacją Kolei Linowej "Szrenica".
Trasa 2 – Na Zakręt Śmierci przez Białe Skały i Hutniczą Górkę (774 m npm.)
Znaki czerwone, następnie czarne.
Czas przejścia w obie strony około 2,5 godziny. Różnica wysokości 125 m.
Trasa wybitnie panoramiczna z pięknymi widokami na Karkonosze i Góry Izerskie, wiodąca Drogą Sudecką aż do słynnego Zakrętu Śmierci, będącego wspaniałym punktem widokowym.
Trasa 3 – Do Wodospadu Szklarki przełomem rzeki Kamiennej, powrót przez osiedle Szklarka
Znaki zielone i czarne.
Czas przejścia około 3 godziny. Różnica wysokości 122 m.
Zwiedzamy przełom rzeki Kamiennej i potoku Szklarka idąc wśród oryginalnych wież skalnych – Głazowisko, Dziobata i Piekielnik oraz Czerwoną Jamę i Czarną Topiel. Zobaczymy malowniczy wodospad, a przy nim gościnne schronisko "Kochanówka". W powrotnej drodze obejrzymy miejsce, gdzie żył i pisał wybitny polski fraszkopisarz Jan Sztaudynger.
Trasa 4 – Spacer po Średniej i Dolnej Szklarskiej Porębie
Trasa przeważnie nie oznakowana.
Czas przejścia około 3,5 godz. Różnica wysokości 130 m.
Trasa o wybitnych walorach poznawczych i widokowych. W czasie wędrówki zobaczymy trzy ciekawe kościoły w Górnej i Dolnej Szklarskiej Porębie, odwiedzimy dom pisarzy – braci Gerharta i Carla Hauptmannów (obecnie siedziba Muzeum Karkonoskiego), a także Dom Vlastimila Hofmana, wybitnego malarza okresu Młodej Polski, który mieszkał w Szklarskiej Porębie przez ostatnie 23 lata swojego życia. Szklarska poręba Dolna to najstarsza część miasta.
Trasa 5 – Wycieczka w Góry Izerskie przez Białą Dolinę – Izerskie Garby – Rozdroże pod Cichą Równią do Jakuszyc
Szlak niebieski i zielony.
Czas przejścia około 4 godzin. Różnica wysokości 435m.
Wycieczka zapoznaje z najpiękniejszymi zakątkami Gór Izerskich ukazując ich barwną przeszłość związana z niezwykłą przyrodą jak i żywą działalnością szklarzy i poszukiwaczy szlachetnych kamieni.