- Oferty specjalne
- Last Minute
- Ostatnio dodane obiekty
Magiczny Szlak Ducha Gór
Wśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą. Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestw. Magiczny Szlak Ducha Góry, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, jest już do Państwa dyspozycji. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze hologramy. Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział.
...wiecej
Szlak Waloński
To dawni poszukiwacze minerałów oraz kamieni szlachetnych, którzy przybyli w Karkonosze i Góry Izerskie. Nazywano tak: ”... wszelkich cudzoziemskich Wenecjan, Florentyńczyków lub innych Walonów, którzy jako ludzie gór, poszukiwacze kamieni czy też biegli w szkle, przeszukiwali góry.” Szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej (tutaj też dogodne parkingi dla samochodów), obok Lipy Sądowej, koło miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, doliną Kamieńczyka, następnie poprzez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Wlastimila Hofmana, Złoty Widok, Grób Karkonosza, Chybotek z powrotem na parkingi do Szklarskiej Poręby Dolnej.
...więcej
Propozycje wycieczek
Szklarska Poręba stanowi bazę wyjść w Karkonosze i Góry Izerskie, jednakże komu zdrowie, bądź pogoda nie pozwolą na dłuższą górską wycieczkę, ten znajdzie dla siebie na łagodnych i nie męczących szlakach miejscowości wiele osobistych doznań i pełna satysfakcję. Szczególnego uroku dodają tym spacerom nieoczekiwane krajobrazy górskie, zmieniające się w zależności od pory roku, dnia czy oświetlenia.
...więcej
Oznakowanie szlaków pieszych
Podstawowe oznaczenie szlaku turystycznego to prostokątny znak najczęściej o wymiarach 15x9 cm malowany farbą olejną w widocznych punktach. Składa się on z trzech poziomych pasów: dwóch białych zewnętrznych i jednego środkowego w kolorze szlaku. W zależności od barwy środkowego paska mówimy o szlaku: 1) czerwonym; 2) niebieskim; 3) zielonym; 4) żółtym; 5) czarnym.
UWAGA: Kolor szlaku pieszego nie oznacza jego trudności, ani długości.Przyjmuje się, że kolorem czerwonym oznacz się szlak główny, zaś kolorem czarnym tzw. szlaki łącznikowe.